championsBanner_sm.png

PAST CHAMPIONS

KWCCanada_logo2020[altRed_light]_edited.png

NATIONAL CHAMPIONSHIPS 

2022

CALGARY, ALBERTA

Solo

1st   John Wiest, Calgary, AB

2nd Houston Hendrickson, Hamilton, ON

3rd  Heidi Joshua, St. Catharines, ON

Duets

1st   John Wiest & Mike Smoroden, AB

2nd Heidi Joshua & Anthony Carbone, ON

3rd Bethany Bysma & Houston Hendrickson, ON 

3rd (tie) Rochelle Coleman & Ali Harrison, ON

Viewers Choice Award
 

Alison Heal & Roderick E. D. Barrett, AB

TLC Award

Huereka Aragon, AB

2021

Virtual championship due to COVID-19

Solo

1st   Renee Thompson, Calgary, AB

2nd Heidi Joshua, St. Catherines, ON

3rd  Alison Heal, Calgary, AB

Duets

1st   Becca Wade & Adam Krahn, BC

2nd Rochelle Coleman & Jared Atkin, ON/AB

3rd  Anthony Carbone & Cathy Carbone, ON

2020

Virtual championship due to COVID-19 

Solo

1st   Shannon Niehaus, Edmonton, AB

2nd Anthony CarboneHamilton, ON

3rd  Mike Orend, Kitchener, ON

4th  Kayla Hoecherl, Calgary, AB

2019

CALGARY, ALBERTA

Solo

1st   Katey Day-Reick, Moncton, NB

2nd Candace Miles, Brampton, ON

3rd  Renee Thompson, Calgary, AB

Duets

1st   Candace Miles & Kate Dion, ON

2nd Matt Miller & Elenie Ketsetzis, ON

3rd  Bethany Bysma & Houston Hendrickson, ON/AB

Viewers Choice Award
 

Katey Day-Reick, Moncton, NB

2018

CALGARY, ALBERTA


Male

1st   Sean Britton, Calgary, AB

2nd Marc Peters, Mississauga, ON

3rd  Matt Miller, Hamilton, ON

Female

1st   Christine Costa, Burlington, ON

2nd Heidi Joshua, St. Catherines, ON

3rd  Tunyia Scutter, Winnipeg, MB

Duets

1st   Dustin Jodway & Christine Costa, ON

2nd Matt Miller & Elenie Ketsetzis, ON

3rd  Sean Britton & BJ Owen, AB

2017

CALGARY, ALBERTA

Male

1st   Kristopher Ian Traquair, Winnipeg, MB

2nd Marc Peters, Mississauga, ON

3rd  John Weist, Calgary, AB

Female

1st   April Yue, Calgary, AB

2nd Aiza Luna, Winnipeg, MB

3rd  Christine Costa, Burlington, ON

Duets

1st   John Weist & Mike Smorden, AB

2nd Kendra & Jadie Klassen Hunt, AB

3rd  Meghan Spooner & BJ Owen, AB

2016

VANCOUVER, CANADA

Male

1st   Sam Plett, Winnipeg, MB

2nd Roger Feng, Toronto, ON

3rd  Sean Britton, Calgary, AB

Female

1st   Elenie Ketsetzis, Hamilton, ON

2nd Heidi Joshua, St. Catherines, ON

3rd  Allison Cociani, Vancouver, BC

Duets

1st   Roger Feng & Heidi Joshua, ON

KWC CANADA WAS UNDER DIFFERENT MANAGEMENT PRIOR TO 2017, AND RESULTS FROM PREVIOUS YEARS ARE UNAVAILABLE ONLINE.  WE WILL UPDATE INFO AS IT IS DISCOVERED. 

KWCInternational_logo2020[lightText_cropped].png

WORLD CHAMPIONSHIPS 

2022

NES, NORWAY
 

Solo

1st   Keke Adiba, Indonesia

2nd Sia Chandler, USA

3rd  Brenda Gaviño, Mexico

Duets

1st   Emely Myles & Eliezer Berroa, Panama

2nd John Wiest & Mike Smoroden, Canada

3rd  Moose Hurskainen & Sari Maria Kankkonen, Finland

Viewers Choice Award
 

Emely Myles, Panama

canadaFlag_mini_altRed.png

2021

Virtual championship due to COVID-19

Solo

1st   Shabrina Leonita, Indonesia

2nd Viktoria Seimar, Estonia

3rd  Talita Martins, Brazil

Viewers Choice Award
 

Elisa Queiroga, Brazil

**Heidi Joshua finished in 4th place.

2020

Virtual championship due to COVID-19 

Solo

1st   Garvaundo Hamilton, USA

2nd Max Moraes, Brazil

3rd  Jose De La Vega, Spain

Viewers Choice Award
 

Vadim Nedranets, Russia

2019

TOKYO, JAPAN

Solo

1st   Jenny Ball, United Kingdom

2nd Katey Day-Reick, Canada

3rd  Olivia Ruth, Indonesia

Duets

1st   Candace Miles & Kate Dion, Canada

2nd Aline Cunha & Rairo, Brazil

3rd  Valerisse & Ishma, USA

Viewers Choice Award
 

Anjo Sarnate, Philippines

canadaFlag_mini_altRed.png
canadaFlag_mini_altRed.png

2018

HELSINKI, FINLAND

Solo

1st   Mikko Blaze Bordeaux, USA

2nd Karol Wilson, Panama

3rd  Lascel Wood, United Kingdom

Duets

1st   Tea Repo & Jyri Paavilainen, Finland

2nd Karol Wilson & Eliezer Berroa, Panama

3rd  Mel Arizpe & Laura Carrizales, USA

Viewers Choice Award
 

Mafer Martinez, Guatemala

**Dustin Jodway & Christine Costa finished in 4th place

2017

HELSINKI, FINLAND

Male

1st   Pedro Matias, Angola

2nd Didier Coste, France

3rd  Andy Navarrete, USA
 

Female

1st   Chyeé Howell, USA

2nd Emely Myles, Panama

3rd  Margarita Dvoynenko, Ukraine
 

Duets

1st   Ryota Kaizo & Rena Saito, Japan

2nd Mikko Blaze Bordeaux & Beth Brennan, USA

3rd  Emely Miles & Ricardo Canto, Panama

Viewers Choice Award
 

Milind Shegokar, India

2016

VANCOUVER, CANADA

Male

1st   Ryota Kaizo, Japan

2nd Gabriel Much, USA

3rd  Marc Motzer, Germany
 

Female

1st   Astrid Nicole, Panama

2nd Laura Moreau, USA

3rd  Bruna Higashi, Brazil
 

Duets

1st   Konomi Rivers & Lance Moore, USA

2nd Astrid Nicole & Hiram Harris, Panama

3rd  Roger Feng & Heidi Joshua, Canada

canadaFlag_mini_altRed.png

2015

SINGAPORE

Male

1st   Muhammad Fairus bin Adam, Singapore

2nd Jeff Edwards, USA

3rd  Michael Victorero, Canada
 

Female

1st   Elsaida Alerta, Canada

2nd Paula Danielsen, Faroe Islands

3rd  Charo Gimenez Bravo, Spain

canadaFlag_mini_altRed.png
canadaFlag_mini_altRed.png

2014

STOCKHOLM, SWEDEN

Male

1st   Anthony Montius Magee, USA

2nd Mitchell Freeman, Canada

3rd  Kamsani “Sunny Jackson” Jumahat, Singapore

Female

1st   Diana Villamonte, Panama

2nd Miriam Kim, USA

3rd  Monika Nike Adiba, Indonesia

canadaFlag_mini_altRed.png

2013

LAPPEENRANTA, FINLAND

Male

1st   Teruhisa Tanaka, Japan

2nd Michael Asovale, New Zealand

3rd  Roman Leyba, Russia

Female

1st   Sarah Ramos, Spain

2nd Jenni Ylätalo, Finland

3rd  Kimberly Evans, USA

2012

LAPPEENRANTA, FINLAND

Male

1st   Luis Boutin, Panama

2nd Ville Pyykönen, Finland

3rd  Cornelius Andrews, USA

Female

1st   Raquel Pando, Spain

2nd Candice Skjonnemand, Australia

3rd  Lilibeth Garcia, Philippines

2011

KILLARNEY, IRELAND

Male

1st   Marc Hatem, Lebanon

2nd Joel Cruz, Phillipines

3rd  Vladimir Pak, Russia

Female

1st   Cassandra Jopp, USA

2nd Estefania Gralla, Spain

3rd  Jerrica Santos, Canada

canadaFlag_mini_altRed.png

2010

MOSCOW, RUSSIA

Male

1st   Sam Moudden, Finland

2nd Fedor Rytikov, Russia

3rd  Georg Duschlbauer, Austria

Female

1st   Maria Saarimaa-Ylitalo, Finland

2nd Julia Kurileva, Russia

3rd  Tami Marie, USA

2009

LAHTI, FINLAND

Male

1st   Adrian Kenny, Ireland

2nd Sami Muhonen, Finland

3rd  Elie-Georges Hatem, Lebanon

Female

1st   Nataliya Pilyutina, Russia

2nd Dina David, Australia

3rd  Jenni Roth, Finland

2008

LAHTI, FINLAND

Male

1st   Michael Bates, Australia

2nd Anthony Garcia, United Kingdom

3rd  Medhanie Mezgebe, Sweden

Female

1st   Julie Gonnet, France

2nd Elaine O’Halloran, Ireland

3rd  Jasmine Kara, Sweden

2007

BANGKOK, THAILAND

Male

1st   Lu Hee Wah (Kelvin), Malaysia

2nd Michael Moses Griffin, USA

3rd  David Naughton, Ireland

Female

1st   Julie Walter-Sgro, Australia

2nd Vanessa Cooney, Ireland

3rd  Gabriella Lukács, Hungary

2006

TALLIN, ESTONIA

Male

1st   Mark Wilson, Australia

2nd David September, South-Africa

3rd  Badri Ibrahim, Malaysia

Female

1st   Tham Hui Chyi (Vicky Tham), Malaysia

2nd Yao Dan, China

3rd  Veronica Konnova, Russia

2005

HEINOLA, FINLAND

Male

1st   Iyad Sfeir, Lebanon

2nd Danny Cummins, Ireland

3rd  Ari Koivunen, Finland

Female

1st   Rachel Browne, Ireland

2nd Saisunee Sukhakrit, Thailand

3rd  Isabel Viana, Portugal

2004

HEINOLA, FINLAND

Male

1st   Thomas Strübler, Austria

2nd Robin Berg, Finland

3rd  Bret Harmon, USA

Female

1st   Samantha Sayegh, Lebanon

2nd Shirley Lowther, Ireland

3rd  Cathrine Hovland, Norway

2003

HEINOLA, FINLAND

Male

1st   Uche Eke, England

2nd Olli-Pekka Junttila, Finland

3rd  Jan-Mikael Pennanen, Finland

Female

1st   Danni Cadby, England

2nd Säde Hovisilta, Finland

3rd  Christine Aas-Hals, Norway